Šiaulių r. ūkininkų kooperatyvas „Šiaulių aruodas“ paskutinėmis šių metų dienomis mini 10 metų veiklos sukaktį. 2019-ieji kooperatyvui ypatingi, nes pradėjo veikti bendrai narių lėšomis pastatytas grūdų elevatorius ir sėklų ruošimo cechas.

Elevatorius iškilo Beržynės kaime, prie Kužių geležinkelio stoties. „Pastatėme kompleksą ir šiemet pirmi metai galėjome priimti grūdus ir išsibandyti, kaip veikia įrengimai, koks realus jų našumas. Galima sakyti, kepėme pirmą blyną ir pamatėme, kad viskas gerai“, – sako kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ administracijos direktorius Raimundas Juknevičius.

„Esame 34 ūkininkai ir valdome 8 000 ha plotą. Ir čia skaičiuoju tik tuos plotus, kuriuose auginama prekinė produkcija – grūdai, rapsai ir ankštiniai augalai“, – aiškina R. Juknevičius.

Grūdų elevatoriaus talpa – 20 tūkst. tonų. Suprojektuota plėtimosi galimybė – dar 20 tūkst. tonų. Yra 10 operatyvinių talpų po 340 t ir 7 pastovaus laikymo bokštai, kurių kiekviename telpa po 2 500 tonų. Modernus „Šiaulių aruodo“ elevatorius su sėklos ruošimo cechu stovi Šiaulių r. Kužių seniūnijoje, Beržynės kaime, prie Kužių geležinkelio stoties.

Pastatytos dvi našios džiovyklos, kurių kiekvienos našumas – 75 t/val. Veikia dvi grūdų priėmimo duobės, kurių bendras našumas 300 t/val, o projekte numatytos vietos dar 2 duobėm. Veikia dvi galingos valomosios – po 200 t/val. „Aišku, viskas kompiuterizuota ir automatizuota. Grūdų atkrovimo talpoje svarstyklės iš karto pasveria reikiamą porciją grūdų, todėl visos mašinos iš mūsų išvažiuoja optimaliai tikslaus leistino svorio“, – sako R. Juknevičius.

Sėklų fabrikas 2019 m. rudenį irgi buvo išbandytas – vidutinis jo pajėgumas 10 t/val. o galima pasiekti ir 15 t/val. našumą (tai priklauso nuo valomų grūdų kokybinių parametrų). Sėklų fabrike ruošiama sertifikuota ir ūkinė sėkla.